Človek, ktorý svojím dielom najvýraznejšie poznačil 2. tisícročie nášho letopočtu.
Najcelistvejšia prezentácia Leonarda – maliara, architekta, vedca a konštruktéra – prináša podrobný opis jeho života a tvorby. Svojimi dielami uchopil takmer všetky oblasti prírody: od anatómie človeka a zvierat cez aerodynamiku až po hydrauliku, od kartografie po astronómiu, geometriu, optiku, alchýmiu, kozmológiu... Leonardovu vášeň obsiahnuť všetky tajomstvá sveta symbolizuje jeho azda najslávnejšia kresba: človek ako predstaviteľ mikrokozmu stvárnený zlatým rezom do kruhu
Kniha obsahujúca výnimočný obrazový materiál a zhotovená v súlade s najvyššími štandardmi výroby predstavuje unikátne knižné majstrovstvo.
Je ručne viazaná v najkvalitnejšej koži. Poteší brilantnými reprodukciami umeleckých diel, skíc, štúdií. Nájdete v nej aj 16 strán reprodukcií vytlačených na kvalitnom pergamene, na aký maľoval aj Leonardo.
Komplet Nekonečný Leonardo zahŕňa:
Nekonečné množstvo Leonardových nápadov inšpiruje ľudí ešte aj dnes. Kniha je určená tým, ktorí si uvedomujú neoceniteľnú hodnotu majstrových umeleckých diel, teda vám – zasvätencom a historikom, milovníkom umenia, architektom, vedcom a vynálezcom.
Podrobný životopis a opis komplexného diela na základe zachovaných viac než 5 000 strán umelcových zápiskov. Novoobjavené dokumenty – nové pohľady na Leonardov život, osobnosť a rodinu. Originálna a zanietená prezentácia – profesionálne umiestnenie ilustračného materiálu a atraktívny príbeh.
Od prvej nepochybne Leonardovej maľby (s vročením 1473) po novoobjavený Zásnubný portrét mladej dámy. V knihe Nekonečný Leonardo je po prvý raz predstavený celkový prierez géniovou tvorbou: maliarske diela, skice a štúdie zo zbierok európskych krajín (Taliansko, Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Veľká Británia, Švajčiarsko, Rakúsko), aj z USA, Kanady a Japonska. Predstavuje aj diela zo zbierky anglickej kráľovnej Alžbety II.
Leonardo prejavil svoj brilantný talent už v ranej mladosti. Ako dvadsaťjedenročný prekonal dielom Krajina (1473) všetky predchádzajúce nazerania na krajinomaľbu. Touto prekvapujúco zrelou a originálnou výpoveďou sa zaradil medzi veľkých umelcov.
Kniha predstavuje najnovšie objavy (súvisiace napr. s postupmi pri maľovaní), ktoré vedci odhalili pomocou moderných výskumných metód a analýz zahŕňajúcich infračervenú spektrografiu, rádiografiu, reflektografiu...
Autor venuje osobitnú pozornosť drobným, skrytým detailom najznámejších diel.
Maľba obsahuje ozajstnú hádanku: na jej pozadí sa muž a pes pozerajú na tajomný letiaci predmet na nebi, ktorý vzhľadom pripomína kozmickú loď. Podporoval teórie o existencii mimozemšťanov.
Okrem výnimočných rozmerov (výška 4,60 m; dĺžka 8,60 m) je preslávená ako najnáročnejšia Leonardova maľba, ktorá zohľadňuje psychológiu, biblické pramene, štúdie pravdivosti, anatómiu, perspektívu, symboliku a podľa niektorých názorov dokonca astrológiu a numerológiu.
Dielo, v ktorom Leonardo prvýkrát vytvoril syntézu tajomstva umenia a spirituality. Maľba aj v súčasnosti nabáda k nespočetným výkladom. Ešte vždy nie je jasné, prečo existujú dve tieto madony: z Louvru a Londýna.
Leonardove náčrty sa stali predlohou na zostrojenie prvých mechanizmov na lietanie.
Jeho skice, štúdie či opisy ho charakterizujú ako výnimočného umelca, vedca a vizionára.
V knihe sú predstavené všetky stroje a mechanizmy, ktoré Leonardo navrhol. Pri všetkých sa ukázalo, že sú funkčné, a mnohé sú stále zdrojom úvah pre inžinierov i vedcov.
V listoch datovaných zhruba do rokov 1475/8 až 1480, teda desať rokov pred milánskymi štúdiami, sa zdá, že Leonardo zostavil prvú "encyklopédiu" strojov, ktorá sa zachovala vo fragmentoch: nachádzame aj spôsob na kráčanie po vode a dýchanie pri ponorení pod hladinu, hydraulické vynálezy a zapaľovacie zrkadlá, samohybné vozy a iné formy automatizácie, štúdie o lietaní človeka, o tlačiarenskom stroji, štúdie veľkého lisu na olej a otáčavý ražeň na teplý vzduch, pece na zlievanie kovov a destilovanie, komponovateľné nosníky a stavebné stroje... Významné sú umelecké aplikácie od prospektografu po pantograf a po projektor.
Bola to žena florentského obchodníka? Milenka miestneho džentlmena, neznáma dáma z balkóna, umelcova milenka? Alebo dokonca Leonardova matka Caterina, Ježišova matka alebo... Či je to azda umelcov autoportrét, čo dokazujú niektorí vedci na základe virtuálnych simulácií?
V knihe sa dočítate o záhadnom prepojení psychológie a špeciálnych techník, vrstiev, perspektívy, mentálnej maľby a tvorivej ruky, ale aj o širokom spektre zozbieraných poznatkov a protichodných interpretácií.
Po výskumoch a analýze odtlačku prsta pripísali Leonardovi v roku 2008 autorstvo výnimočnej maľby ženského profilu Zásnubný portrét mladej dámy. Je to najdôležitejší objav po Dáme s hranostajom, ktorú za jeho obraz označili až začiatkom 20. storočia.
Laboratórne výskumy potvrdzujú vek pergamenu a použitých maliarskych nástrojov. Najnovšie nálezy odkrývajú počet vrstiev a tajomstvá transparentnosti a mäkkosti...
V roku 1502 načrtol Leonardo pre tureckého sultána 240 m dlhý most v Konštantínopole (Istanbul). Most vtedy síce nepostavili, no v roku 2001 vybudovali podľa rovnakého projektu oveľa menší drevený cestný nadchod v Nórsku.
Vďaka svojej komplexnosti a aktuálnosti Leonardovo dielo ustavične formuje hranice tvorivej kultúry: od histórie, vedeckých a technologických myšlienok až po umelecké avantgardy, mytologickú literatúru či vedeckú fantastiku...
Inšpiruje najmä Mona Lisa či Posledná večera. Obidve prinášajú možnosti vytvárať kópie, klony, nové oživenia, viacnásobné originály – od literatúry až po masovokomunikačné prostriedky.